Wykończenie budowanego lub remontowanego domu wymaga zastosowania wielu wysokiej jakości materiałów, w tym tynków do pokrycia powierzchni ścian i sufitów. Rozwój nowoczesnych technologii budowlanych ułatwia szybkie wykonanie wszystkich niezbędnych prac, a na ścianach wewnętrznych zawsze sprawdzą się tynki gipsowe. Są one znane i rozpowszechnione od dziesięcioleci, jednak ze względu na specyficzne właściwości gipsu nadają się tylko do wykończenia ścian wewnętrznych budynku.

Tynki gipsowe są przede wszystkim niezwykle wrażliwe na wilgoć oraz uszkodzenia natury mechanicznej. Z tego też powodu nie można ich stosować w wilgotnych pomieszczeniach, łazience czy kuchni. Nie nadają się również do kładzenia na powierzchni drewna lub metalu, ponieważ szybko mogłyby doprowadzić do ich gnicia i rdzewienia.
Bardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydają się więc być tynki cementowo-wapienne, nadające się zarówno do wnętrza, jak i wykończenia elewacji zewnętrznych.

Są one najczęściej sporządzane bezpośrednio na placu budowy, z wykorzystaniem znanej wszystkim betoniarki. W odpowiednich proporcjach dodaje się do niej wodę, wapno, cement i drobny, przesiany piasek. W ostatnich latach coraz większą popularność zaczęły zyskiwać gotowe tynki cementowo-wapienne, które w workach o różnej wadze można kupić większości sklepów i marketów budowlanych. Warto je używać, przede wszystkim ze względu na idealnie dobrany skład mieszanki, dodatkowo wzbogaconej o składniki uszlachetniające. Dzięki nim uzyskana powłoka będzie bardziej wytrzymała i przetrwa praktycznie wszystko podczas wieloletniej eksploatacji. Można je też bez problemu kłaść w łazienkach, są bowiem praktycznie całkowicie odporne na działanie wilgoci.

Zobacz też: Tynki gipsowe Kraków | Inside Sytem Group