Zastanawiałeś się, czego użyć do izolacji cieplnej danej maszyny lub, z jakich cegieł zbudowane są częściowo kominki? Przecież w budownictwie, czy przemyśle czasem potrzebujemy materiału, który byłby całkowicie lub częściowo odporny na ogień. Co to więc może być?

Do budowy na przykład wcześniej wspominanych kominków stosuje się cegły ogniotrwałe. Są one wykonane z glin ze stopniowo wzrastającym udziałem tlenku glinu dla produktów przeznaczonych do wykorzystania w wyższych temperaturach i nasycone wypełniaczem organicznym. Wypala się on podczas procesu produkcji, dając jednolitą strukturę porowatą, jak podają profesjonaliści. Mówiąc prościej, cegły ogniotrwałe nie są niszczone przez ogień w temperaturach nawet ponad 1000 stopni Celsjusza przez odpowiednio przeprowadzony proces produkcji. Dzięki temu możemy je zastosować nie tylko w kominkach, ale również do zabudowy pieców kuchennych, pieców piekarniczych, czy grilli ogrodowych.

Natomiast do izolacji cieplnej różnego typu maszyn przemysłowych, instalacji i urządzeń stosowana jest tkanina ognioodporna. Mamy różne jej typy, na przykład tkanina z włókien szklanych, która jest całkowicie niepalna i niezwykle wytrzymała. Wytrzymuje temperaturę nawet do 500 stopni Celsjusza. Bardziej przydatną na co dzień tkaniną jest jednak ta pokryta folią aluminiową. Dzięki niej następuje redukcja strat ciepła. Stosuje się ją między innymi jako materiał do szycia odzieży ochronnej.

Cegły ogniotrwałe i tkaniny ognioodporne są najpopularniejszymi, odpornymi na ogień materiałami. Mają szereg zastosowań i przez to, że ogień jest człowiekowi od zawsze potrzebny, one analogicznie również. Warto zaopatrzyć się w te produkty w czasie budowy domu.