Regularnie odwiedzając dentystę oraz poddając się rutynowej kontroli uzębienia, mamy pewność, że nic złego się nie dzieje. Jeśli jednak jesteśmy na bakier z odwiedzaniem gabinetu stomatologicznego, bardzo szybko możemy doprowadzić do bardzo złego stanu naszych zębów. A im bardziej zaawansowane stadium choroby, tym gorzej, ponieważ leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane i bolesne.

Gdy nie ściągamy kamienia nazębnego, możemy doprowadzić do zapalenia dziąseł, a tym samym do paradontozy. Jeżeli nie leczymy ubytków, bakterie uszkadzają nasz chory ząb i przemieszczają się wgłąb niego. Natomiast jeśli doprowadzimy do zapalenia miazgi zęba, konieczne będzie leczenie kanałowe. Endodoncja, bo tak fachowo określa się kanałowo leczoną miazgę zęba, polega na usunięciu chorej miazgi, oczyszczeniu oraz zdezynfekowaniu kanału,a następnie wypełnieniu go odpowiednią substancją. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, po jego wykonaniu ząb jest już martwy, gdyż wyjęte z niego zostają wszystkie nerwy i tkanki (więcej o przebiegu samego leczenia dowiesz się odwiedzając stomatologia-impla.pl/leczenie-kanalowe/). Jak po każdym zabiegu, również i po leczeniu kanałowym mogą pojawić się powikłania i nieprawidłowości. Najczęstszym powikłaniem jest ból oraz trudności w gojeniu się zęba.

Zawsze mamy wtedy możliwość wyrwania chorego zęba, żeby nie doprowadzić do większych stanów ropnych i zapaleń pozostałych zębów. Jeżeli więc mamy problem z jakimkolwiek bólem zębów, szybko udajmy się do sprawdzonego i fachowego dentysty. Stomatologia regularnie się rozwija, a metody leczenia stają się coraz bardziej nowoczesne, a tym samym mniej bolesne, więc także nasz strach zostaje zminimalizowany.